Farmer case studies

Click on a farmer's name in the table below to read about how they are working with the climate.

Click on 'Commodity' or 'Region' to filter the table.

If no table is displayed below, try widening your search terms (for example by selecting 'Region > All').

JRegistry Object
(
    [data:protected] => stdClass Object
        (
            [pathwaypage] => 1
            [pathwaytype] => 1
            [tabledisplayscale] => 0
            [tabledisplaycost] => 0
            [tabledisplaytopic] => 0
            [tabledisplaymember] => 1
            [tablesubpagetitle] => Farmer
        )

)


JRegistry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [pathwaypage] => 1 [pathwaytype] => 1 [scale] => [topic] => [member] => [cost] => [summary_commodity] => [summary_region] => [tabledisplayscale] => 0 [tabledisplaycost] => 0 [tabledisplaytopic] => 0 [tabledisplaymember] => 1 [tablesubpagetitle] => Farmer ) )
Farmer Commodity Region Climate Champion
Andrew Carmichael Grains  Coolamon, NSW  Alumni (2010-13) 
Andrew Watson Cotton and grains  Boggabri, northern NSW  Alumni (2013-14) 
Bill Hunt Grains and sheep  Bordertown, SA  Alumni (2010-13)  
Bill Yates Grains and grazing  Garah, NSW  Current 
Brady Green Grains  Central west WA  Alumni (2010)  
Bruce Saxton Grains and beef  Corryong, Vic  Alumni (2010-13)  
Colin Dunne Grains and beef  Capricornia, Qld  Alumni (2010-13)  
David Bruer Grapes  Strathalbyn, SA  Alumni (2010-13) 
David Cattanach Grains  Coleambally, south western NSW  Current 
David Drage Grains and sheep  Warracknabeal, Vic  Alumni (2010-13)  
David Rankine Beef  Torrens Creek, Qld  Current 
David Smith Grains and sheep  Birchip, Vic  Alumni (2010-13)  
Des & Jenan Cannon Honey, beeswax, pollination  Urila, NSW  Current 
Fleur Porter Grains  Central west WA  Alumni (2010-13)  
Gillian (Taylor) Sanbrook Beef  Wymah Valley, NSW  Current 
Ian MacGibbon Beef, sugar  Millaroo to Marlborough, Qld  Current 
James Hegarty Sheep and beef (agistment)  Longreach, Qld  Alumni (2012-13)  
James Walker Sheep  Longreach and Isisford, Qld  Current 
Jennifer Hawkins Grains (rice) and sheep (lambs)  Finley, NSW  Alumni (2010-15) 
Jim & Jane Ives Angus breeders  Hay, NSW   
Joe Keynes Merino sheep  Keyneton, South Australia  Current 
John Ive Sheep (wool), beef and farm forestry  Yass Valley, NSW  Current 
John Scotney Grains and sheep  Dandaragan Shire, WA  Alumni (2012-13)  
Kathleen Allan Sheep  Yass, NSW  Alumni (2013)  
Krysteen McElroy Grains, grapes and livestock  Padthaway, SA  Alumni (2010-13)  
Kym Fromm Grains and sheep  Orroroo, SA  Current 
Lachlan Bull Rice, grains, sheep  Riverina NSW  Current 
Leslie & Alice Roberts Beef  Dyers Crossing, NSW  Alumni (2010-12) 
Linton Brimblecombe Grains and horticulture  Lockyer Valley, Qld  Alumni (2010-13)  
Lynne Strong Dairy  Illawarra, NSW  Alumni (2010-13)  
Mark & Andrea Hannemann Grains, legumes and sheep  Cleve, SA  Alumni (2010-13)  
Matthew Pitt Beef, sheep, and essential oils  Hamilton, Tas  Current 
Michael Waring Sugar  Ingham, Qld  Current 
Mick and Kate Caughey Wheat, barley  Central Wheatbelt, WA   
Mike Kerkmans Grains  Central west WA  Alumni (2010)  
Nigel Corish Cotton, grains  Maranoa and Warrego  Current 
Paul Miller Grapes and horticulture  SA, Vic and WA  Alumni (2010-13)  
Pele Cannon Bees  Urila, NSW  Alumni (2010-13)  
Peter Holding Winter crops and wool lambs  Harden, NSW  Current 
Peter Horwood Grains and livestock  West Mingenew, WA  Current 
Peter Whip Beef  Longreach, Qld  Current 
Rob Holmes Cotton, grains  Moree, NSW  Current 
Robert Quirk Beef and sugar  Tweed River, NSW  Current 
Royce Taylor Grains and sheep  Lake Grace, WA  Alumni (2010-13) 
Sam Hamilton Beef and sheep  Rylstone, NSW  Alumni (2010-13)  
Simon Wallwork Grains and cattle  Corrigin, WA  Alumni (2010-13)  
Susan Carn Grains and sheep  Flinders Ranges, SA  Alumni (2010-13)  
Susan Findlay Tickner Grains  Wimmera and Balmoral, Vic  Current 
Toby and Susie Moore Cotton, cattle, cropping  Walgett, NSW   

Print page